ATI V Fuldautomatisk Vickers- og mikro-Vickers hårdhedstester
Venligst kontakt os for pris.
ATI V Fuldautomatisk Vickers- og mikro-Vickers-hårdhedstester med integreret billedvisning.
En kompakt og fuldautomatisk CNC-styret hårdhedstester.
Den kompakte og fuldautomatiske Vickers-hårdhedstester
Den kompakte, fuldautomatiske Vickers-hårdhedstester udfører hele testprocessen med ét enkelt START-tryk uden behov for operatørindgreb. Belastningskræfterne styres elektronisk, og indtrykket vises direkte på skærmen med mulighed for både manuel og automatisk måling.
Testeren har et 5-positions tårn med automatisk objektivvalg samt interaktiv forstørrelse fra 15X til 800X. Den tilbyder datalagring, billedarkiv samt generering af statistiske grafer og tekniske rapporter.
Det store 11,5” Ultra HD-touchdisplay, det integrerede 1,3 MP kamera og Ethernet/USB-tilslutning muliggør fjernstyring, dataeksport og softwareopdateringer, ideelt til både laboratorie- og produktionsmiljøer.
Manuelt X-Y bord og automatisk tårn med 5 positioner
ATI V er udstyret med et manuelt X-Y bord og autofokus, hvilket gør den velegnet til måleserier med flere indtryk. Det manuelle bord giver operatøren fuld kontrol over positioneringen, hvilket sikrer præcis placering af hvert indtryk og dermed høj målenøjagtighed.
Testeren har desuden et automatisk tårn med 5 positioner, hvor både indenter og objektiv vælges automatisk afhængigt af den valgte hårdhedsskala. Derudover tilbyder systemet interaktiv zoom fra 15X til 800X.
ATI V kombinerer fleksibilitet og avancerede funktioner og er derfor et stærkt valg til alsidig Vickers-hårdhedstestning.
Læs videre HER hvor du også finder de tekniske specifikationer
Normal lagervare, forbehold for mellemsalg


